Odzież warsztatowa – komfort i bezpieczeństwo podczas majsterkowania

Dopasowana odzież jest ważna nie tylko podczas jazdy na motocyklu, ale również w warsztacie: odzież robocza, okulary ochronne, rękawice warsztatowe i cała reszta.

Werkstattbekleidung – bequem und sicher schrauben

Odzież warsztatowa

Kto od czasu do czasu chętnie bierze klucz do ręki, aby samodzielnie popracować przy motocyklu, ten powinien też zainwestować w odzież warsztatową.


Abb. 1: Arbeitsjacken- und hosen: Robust und sicher

Ilustr. 1: Kurtki i spodnie robocze: wytrzymałe i bezpieczne

Odzież

Spodnie, kurtki czy kombinezony robocze różnią się wieloma detalami od zwykłej odzieży rekreacyjnej. Ważny jest na przykład odpowiedni krój, który zapewni swobodę ruchu, a jednocześnie będzie ściśle przylegać na nadgarstkach, aby rękawy nie przeszkadzały podczas pracy. Guziki i zamki powinny być w miarę możliwości osłonięte, aby nie spowodowały zarysowania lakieru. 

Zawsze przydatne i wskazane są różne kieszenie na drobne elementy i narzędzia. Także sam materiał musi być dostatecznie wytrzymały, aby w przypadku zaczepienia nie uległ od razu rozdarciu.  

Kombinezon czy kurtka i spodnie? To już kwestia gustu! Rada dla preferujących kombinezon: kup o jeden rozmiar większy, aby nic nie uwierało podczas schylania się.


Abb. 2: Mechaniker-Handschuhe: Gutes Griffgefühl durch elastisches Material

Ilustr. 2: Rękawice dla mechanika: dobre wyczucie chwytu dzięki elastycznemu materiałowi

Rękawice

Pracę ręczne przy motocyklu niemal zawsze wiążą się z używaniem siły i/lub brudem. W takiej sytuacji nieodzowne jest noszenie odpowiednich rękawic ochronnych. Wie o tym każdy, komu zdarzyło się już przeciąć palec na jakimś ostrym elemencie albo oparzyć się o gorący układ wydechowy.

Ponieważ różne prace wiążą się z różnymi wymaganiami w stosunku do rękawic ochronnych, mamy w ofercie kilka modeli rękawic.


Abb. 3: Schutzbrille: Schutz für die Augen

Ilustr. 3: Okulary ochronne: zabezpieczenie dla oczu

Okulary ochronne

Specjalne okulary ochronne są szczególnie ważne w kontakcie z niebezpiecznymi chemikaliami (np. kwasem akumulatorowym lub środkami czyszczącymi). Nie należy też rezygnować z ochrony oczu w trakcie prac powodujących intensywne pylenie lub iskrzenie.


Obuwie

Obuwie ochronne jest wskazane również podczas majsterkowania: podnoski ochronne zabezpieczają palce stóp, jeżeli coś na nie spadnie. Antypoślizgowe podeszwy zapobiegają poślizgowi na zatłuszczonej posadzce warsztatowej.


Abb. 4: Knieschoner: Komfort für alle „bodennahen“ Tätigkeiten

Ilustr. 4: Nakolanniki: komfort podczas wszelkich prac „przyziemnych”

Nakolanniki

Na kolanach wokół motocykla? Nieraz nie da się inaczej. Na takie sytuacje mamy w naszej ofercie maty robocze. Ale wygodniejsze i bardziej elastyczne są nakolanniki. Pozostają bowiem na kolach, gdy przemieszczamy się wokół pojazdu. Jeszcze wygodniejszy jest tylko taboret warsztatowy na kółkach.

Abb. 5: Werkstatt-Rollsitz: mit praktischer Ablagefläche, gepolstert und höhenverstellbar

Ilustr. 5: Siedzisko warsztatowe na kółkach: tapicerowane z regulacją wysokości i praktyczną półką

Siedzisko warsztatowe na kółkach

Tapicerowane z regulacją wysokości i praktyczną półką


Centrum Techniczne Luis

Jeśli masz pytanie techniczne dotyczące swojego motocykla, skontaktuj się z naszym Centrum Technicznym. Ma ono doświadczenie, odpowiednie źródła i zna mnóstwo adresów.

Pamiętaj!

Porady dla majsterkowiczów to ogólne praktyki, które mogą nie być odpowiednie dla wszystkich pojazdów lub poszczególnych elementów. Panujące u Ciebie warunki w niektórych przypadkach mogą być zgoła inne, dlatego nie możemy całkowicie zagwarantować adekwatności informacji podanych w poradach dla majsterkowiczów.

Dziękujemy za wyrozumiałość.