Montaż poduszki żelowej w kanapie motocyklowej 

Im dłuższa podróż, tym bardziej obolałe cztery litery? Tak nie musi być! Po to jest poduszka żelowa i ta instrukcja montażu. 

Montaż poduszki żelowej w kanapie motocyklowej

Montując wkładkę żelową, niezmiernie podnosisz komfort siedzenia na swojej maszynie. Długie etapy dzienne stają się przyjemnością: koniec z przecieraniem obicia, koniec z wrażeniem drętwienia, koniec ze skurczami w pośladkach. Możesz to wypróbować w wielu oddziałach Louis. Albo też możesz od razu i bez zwlekania zabrać się za robotę. Nawiasem mówiąc: podczas operacji „poduszka żelowa” nie trzeba modyfikować obicia.

Wskazówka: ta praca wymaga czasu, spokoju oraz odrobiny talentu w obchodzeniu się z obiciami. Jeśli nie masz żadnej wprawy w tapicerowaniu, na pewno pomoże Ci poniższa instrukcja. Warto też dodatkowo poprosić o wsparcie kolegę-majsterkowicza.


Montaż wkładki żelowej – tak wiec idzie

Krok 1: najpierw trzeba ściągnąć obicie

Krok 1: najpierw trzeba ściągnąć obicie

01 – Zdejmowanie obicia

Zdemontuj i wyczyść kanapę motocyklową. Ostrożnie zdejmij obicie z podstawy. Obicie jest z reguły przymocowane za pomocą zszywek, które można usunąć za pomocą wkrętaka, szczypiec lub profesjonalnego narzędzia do usuwania zszywek. Nity należy ostrożnie rozwiercić. Ściągnij obicie z kanapy motocyklowej.


Krok 2: zaznaczanie linii osi środkowej

Krok 2: zaznaczanie linii osi środkowej

02 – Wyznaczanie osi środkowej

Teraz użyj elastycznej linijki do zaznaczenia osi środkowej na powierzchni siedzenia. W tym celu po prostu zaznacz w kilku punktach zmierzony środek obicia między przednim a tylnym końcem, po czym połącz punkty linią prostą.


Krok 3: zaznaczanie linii i określanie pozycji wkładki żelowej

Krok 3: zaznaczanie linii i określanie pozycji wkładki żelowej

03 – Określanie pozycji

Powtórz tę czynność na wkładce żelowej. Teraz musisz jeszcze dodatkowo określić, jak daleko z przodu lub z tyłu trzeba umieścić wkładkę żelową na powierzchni siedzenia, aby w normalnej pozycji siedzącej kości pośladków mogły na niej spoczywać równomiernie.


Krok 4: zaznaczanie obrysu

Krok 4: zaznaczanie obrysu 

04 – Zaznaczanie obrysu

Wyrównaj wkładkę względem osi środkowej. Wkładka powinna przylegać jedynie do płaskiej powierzchni siedzenia, nie do opadających boków kanapy. Materiał żelowy może w razie potrzeby zostać docięty nożyczkami. Musisz przy tym ciąć symetrycznie względem osi środkowej. Przedtem nasmaruj nożyczki silikonem w sprayu, tak aby materiał żelowy się do nich nie przyklejał, a same nożyczki prowadź pod kątem prostym do wkładki żelowej.

Po optymalnym docięciu wkładki żelowej ustaw ją raz jeszcze na środku w wybranej pozycji na powierzchni siedzenia i dokładnie oraz bez przesuwania zaznacz jej obrys.


Krok 5: wycinanie wgłębienia na poduszkę żelową w kanapie motocyklowej

Krok 5: wycinanie wgłębienia na poduszkę żelową w kanapie motocyklowej

05 – Wycinanie wgłębienia

Aby teraz wyciąć w piance wgłębienie na wkładkę żelową, zaznacz wzór szachownicy w obrębie obrysu wkładki (odstęp między liniami: ok. 3 cm). Weź nożyk do tapet i wysuń ostrze z rękojeści na grubość wkładki żelowej, a więc na ok. 15 mm. Teraz dokładnie na tę głębokość wykonaj prostopadłe cięcie wzdłuż linii w piance, nie dociskając przy tym zbyt mocno nożyka.


Krok 6: usuwanie materiału wyściółkowego

Krok 6: usuwanie materiału wyściółkowego

06 – Wyjmowanie materiału wyściółki

Pianka nie jest materiałem zbyt dobrze nadającym się do cięcia za jednym zamachem. Lepszym rozwiązaniem jest tutaj dociskanie ostrza wzdłuż linii krok po kroku, przechodzenie krok dalej, ponowne dociskanie pod kątem prostym, wykonywanie cięcia łączącego po kilku krokach i tak dalej.  

Po nacięciu wszystkich linii szachownicy weź do ręki ostry skrobak lub w ostateczności nóż z wysuwanym ostrzem, pociągnij w górę kciukiem i palcem wskazującym krawędź każdego segmentu szachownicy, a następnie płasko wytnij dany segment. Za pierwszym podejściem lepiej wycinać zbyt płytko niż zbyt głęboko. Po uporaniu się z pierwszymi polami wycinanie segmentów stanie się łatwiejsze.


Krok 7: tak musi wyglądać możliwie płaskie wgłębienie

Krok 7: tak musi wyglądać możliwie płaskie wgłębienie

07 – Jednolite wgłębienie

Ta operacja ma na celu uzyskanie możliwie płaskiej i równomiernej powierzchni, tak aby wkładka żelowa płasko pasowała do pianki i równomiernie do niej przylegała bez wystawania ani zapadania. Ten etap prac wymaga odrobiny cierpliwości.


Krok 8: włożona poduszka żelowa

Krok 8: włożona poduszka żelowa

08 – Wkładka żelowa włożona

Teraz włóż wkładkę żelową do zagłębienia i sprawdź, czy w którymś miejscu pianka musi jeszcze zostać docięta.


Krok 9: mocowanie wkładki i przykrywanie kaszerowaną włókniną

Krok 9: mocowanie wkładki i przykrywanie kaszerowaną włókniną

09 – Przykrywanie włókniną kaszerowaną

Przed przystąpieniem do końcowego montażu przykrywasz siedzenie cienką pianką lub kaszerowaną włókniną. Naciągnij na próbę obicie na kanapę. Kontury poduszki żelowej nie mogą być widoczne. W razie potrzeby skoryguj zagłębienie. Jeśli rezultat jest satysfakcjonujący, ostatecznie zamocuj wkładkę żelową w zagłębieniu, ściągając folię ochronną z jej spodu.

Na górze folia zostaje na żelu. Naciągnij cienką piankę lub kaszerowaną włókninę na siedzenie, w razie potrzeby przyklejając ją klejem w aerozolu do podłoża. Obetnij za pomocą nożyczek wystającą z boku włókninę lub piankę. Jeśli obicie nie jest odporne na deszcz (np. ze względu na znajdujące się na nim zaszywki lub ponieważ sam jego materiał nie jest odporny na deszcz), włóż dodatkowo pomiędzy wyściółkę a obicie folię, która uniemożliwi przenikanie wody do środka (w ostateczności może to nawet być odcięty kawałek mocnej plandeki).


Krok 10: dokładne ustawianie i zwracanie uwagi na symetrię

Krok 10: dokładne ustawianie i zwracanie uwagi na symetrię

10 – Naciąganie obicia na wyściółkę

Teraz znów trzeba pracować dokładnie: obicie musi znaleźć się z powrotem na wyściółce. Podczas ustawiania zwracaj uwagę na symetryczne zamocowanie. Ten etap warto wykonywać w dwie osoby.


Krok 11: mocowanie obicia z powrotem na kanapie motocyklowej

Krok 11: mocowanie obicia z powrotem na kanapie motocyklowej

11 – Mocowanie obicia

Odwróć siedzenie i rozpocznij mocowanie obicia do podstawy na środku tylnego końca (np. w przypadku podstaw z tworzywa sztucznego za pomocą mocnego zszywacza elektrycznego; zszywki nie mogą być dłuższe od zszywek oryginalnych). Przesuwaj się do przodu od środka i naprzemiennie po lewej i prawej stronie, aż obicie zostanie zamocowane z tyłu.  

Potem w ten sam sposób zamocuj część przednią. Utrzymuj przy tym równomierne i lekkie naprężenie materiału. Zwracaj uwagę na to, aby nie doszło do odkształcenia obicia. Tylna krawędź obicia nie może ześlizgnąć się do przodu i musi pozostać prosta. Z początku nad zagięciem lub załamaniem kanapy motocyklowej obicie będzie nieznacznie odstawać, ale efekt ten zniknie po rozciągnięciu obicia na boki. Ponownie zaczynasz od tylnej części. Przesuwaj się zawsze do przodu naprzemiennie po lewej i prawej stronie, zwracając przy tym uwagę na równomierne naprężenie. Pozostałe porady oraz więcej szczegółowych informacji o obiciu kanapy motocyklowej znajdziesz w naszej poradzie „zrób to sam” Wymiana obicia kanapy.


Krok 12: obicie jest w porządku? Szerokiej drogi!

Krok 12: obicie jest w porządku? Szerokiej drogi!

12 – Sprawdzenie siedziska

Co jakiś czas odwracaj siedzenie i sprawdzaj prawidłowe zamocowanie obicia. Gdy wszystko jest już gotowe, masz przed sobą własnoręcznie stworzoną kanapę motocyklową o doskonałym komforcie siedzenia. Z tego można być dumnym i naprawdę rozkoszować się kolejną wyprawą.


Centrum Techniczne Luis

Jeśli masz pytanie techniczne dotyczące swojego motocykla, skontaktuj się z naszym Centrum Technicznym. Ma ono doświadczenie, odpowiednie źródła i zna mnóstwo adresów.

Pamiętaj!

Porady dla majsterkowiczów to ogólne praktyki, które mogą nie być odpowiednie dla wszystkich pojazdów lub poszczególnych elementów. Panujące u Ciebie warunki w niektórych przypadkach mogą być zgoła inne, dlatego nie możemy całkowicie zagwarantować adekwatności informacji podanych w poradach dla majsterkowiczów.

Dziękujemy za wyrozumiałość.