Buty

Buty motocyklowe nie muszą być ani szczególnie eleganckie, ani nie trzeba w nich chodzić godzinami. Najważniejsze, aby nogi były bezpiecznie osłonięte, najlepiej łącznie z piszczelami.

Stiefel

Stalowe wkładki w podeszwie, osłony na palce i piętę, gruba wyściółka na kostce – to wszystko nie ma na celu komfortu chodzenia. Ale ktoś, czyja noga została już kiedyś przyciśnięta położonym motocyklem, wie dokładnie, jak bardzo trzeba cenić takie wyposażenie bezpieczeństwa.

Wskazówka: Buty motocyklowe
  • Mimo tego buty nie mogą oczywiście cisnąć czy wręcz sprawiać bólu. Również w tym przypadku obowiązuje zasada: podczas przymiarki wsiądź na motocykl i sprawdź w pozycji jazdy.
  • Na co dzień i dla motocyklistów długodystansowych zaleca się wyposażenie w membranę klimatyczną.
  • Mimo zapewnionej ochrony kostek buty sznurowane mogą budzić u nabywców dezaprobatę. Po pierwsze, ponieważ przynajmniej teoretycznie istnieje ryzyko zahaczenia sznurowadłem o podnóżek. Po drugie, ponieważ w razie wypadku sznurowadła mogą łatwo ulec przetarciu, wskutek czego but utraci stabilność. Zatem jeżeli sznurowadła, to należy je chować u góry w cholewce buta.
Stiefel
Stiefel
Stiefel

Ochrona goleni

Dobrze widoczne w przypadku butów sportowych: masywne płytki ochronne na wrażliwe piszczele.

Stiefel

Wzmocnienie pod dźwignię zmiany biegów

Na wierzchu, w przedniej części stopy (patrz zbliżenie). Obligatoryjne dla niemal wszystkich butów motocyklowych. Podczas zmiany biegów chroni zarówno but, jak i stopę kierowcy przed odciśnięciem.

Wskazówki dotyczące akcesoriów

Ustawodawca w znacznej mierze pozostawił nam samym, motocyklistom, jak chronić się przed chłodem, wilgocią i możliwymi skutkami wypadków. Tylko paragraf 21a niemieckiego kodeksu drogowego (StVO) zawiera sformułowanie, że "podczas jazdy należy mieć założony odpowiedni kask ochronny".

Inaczej ma się sytuacja podczas egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Tutaj obowiązują przepisy załącznika nr 7 do rozporządzenia w sprawie zdobywania prawa jazdy: "Podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii A, A1, A2 oraz AM zdający egzamin musi mieć na sobie odpowiednią ochronną odzież motocyklową, składającą się z dopasowanego kasku i rękawic motocyklowych, ściśle przylegającej kurtki motocyklowej, ochraniacza pleców (jeżeli nie jest zintegrowany w kurtce), a także spodni i butów motocyklowych z wystarczającą ochroną kostek."